www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+4
Uniak
hamex_06@hotmail.com
ukedi
yildzsena
8 posters

Bir kaç sorum var

yildzsena
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Bir kaç sorum var  Empty Bir kaç sorum var

Mesaj tarafından yildzsena Salı Tem. 09, 2013 5:29 pm

Arkadaşlar aylardır dinleri araştırıyorum.Deistlik konusunda aklıma yatmayan bazı şeyler var.Deizm tanrıya inanıyor fakat dinlere inanmıyor evet böyle bir şey olabilir.Tanrının yüce olduğuna ve merhametli olduğuna inanılıyor.Peki eğer öyleyse neden acı çekmemize engel olmuyor?Ya da kötü olaylara neden engel olmuyor?Örneğin çocukların ölmesine,tecavüze uğramasına nasıl göz yumuyor? 2.sorum ise bütün dinlerde tanrıya yalvarma yani diğer bi adıyla dua etme şekilleri var.Olmasını istediğimiz şeyleri duayla veya farklı şeylerle tanrıdan istiyoruz peki deizm de olmasını istediğimiz şeyleri nasıl ulaştırıyoruz tanrıya?

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Bir kaç sorum var  Empty Geri: Bir kaç sorum var

Mesaj tarafından ukedi Perş. Tem. 18, 2013 9:04 am

deizm fazlasıyla kişiseldir. şunu şu şekilde algılayacaksın diye bir kriter yok. dua edeni de var, etmeyeni de. deizmin tanrısının dünya üzerindeki olaylara direkt olarak müdahale etmediğine inanılır.
    hamex_06@hotmail.com
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından hamex_06@hotmail.com Cuma Tem. 19, 2013 2:50 am

vvreni yaratan, işleyişi için doğa kanunlarını koyan, ayrıca insanlığa ve evrene müdahalede bulunmayan; doğruları keşfetmeleri için insanlara akıl veren bir Tanrıya duyulan inanç deizmi ifade etmektedir.Deistler genellikle bu doğrultuda evreni Tanrı tarafından tasarlanan, hareketi başlatılan; dışarıdan müdahale olmadan doğa kanunlarına uygun şekilde işleyen bir bütünlük olarak görme eğilimindedir..
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Tem. 20, 2013 8:18 pm

hamex 06 bence daha doğru bir tanrı tasviri yaptı.
    İslam Hristiyanlık ve diğer dinlerdeki tanrı inancıyla karıştırma lütfen.
    silver surfer
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından silver surfer Ptsi Eyl. 23, 2013 5:29 am

yildzsena demiş ki:Arkadaşlar aylardır dinleri araştırıyorum.Deistlik konusunda aklıma yatmayan bazı şeyler var.Deizm tanrıya inanıyor fakat dinlere inanmıyor evet böyle bir şey olabilir.Tanrının yüce olduğuna ve merhametli olduğuna inanılıyor.Peki eğer öyleyse neden acı çekmemize engel olmuyor?Ya da kötü olaylara neden engel olmuyor?Örneğin çocukların ölmesine,tecavüze uğramasına nasıl göz yumuyor? 2.sorum ise bütün dinlerde tanrıya yalvarma yani diğer bi adıyla dua etme şekilleri var.Olmasını istediğimiz şeyleri duayla veya farklı şeylerle tanrıdan istiyoruz peki deizm de olmasını istediğimiz şeyleri nasıl ulaştırıyoruz tanrıya?

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
    Deism aslen agnostik bir inanc sayilir ve benim anladigim kadariyla temeli felsefi cikarimlara dayaniyor, yani herhangi bir dogmalik ya da temel anlayista stabilite soz konusu degil, sadece algiyi rasyonellestirme cabasi seklinde adlandirabiliriz. Kisi kendi perspektifinden herhangi bir -deity- uretebilir. Dolayisiyla deism'de suna inaniliyor ya da buna inaniliyor diye birsey yok, inanilan tek sey varligin dayandigi mutlak bir guc oldugu, ancak bu gucun kisiligi/kisiselligi ya da kalitelerinin ne gibi oldugu konusu yoruma acik bir mevzu.
    simp80
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 7
    Katkı Puanı : 21

Mesaj tarafından simp80 C.tesi Ocak 25, 2014 9:59 pm

Dinleri araştırırken doğduğundan bu yana içinde yaşadığın, kabullendiğin tanrı olgusuyla dinlerdeki tanrı olgusunu karşılaştırabilirsin. Bu şekilde sonuca daha kolay ulaşırsın. Sorduğun "neden müdahale etmiyor" sorusu zaten deizmin inandığı tanrı tarafından vaadedilmeyen bir şey. Bu soru dinlerin ifade ettiği tanrı için sorulabilecek bir soru. Deizmin tanrısı sana olması gereken bir işinde yardım etmez. Olması gereken işinin olabilmesi için gerekli herşeyi kurduğu sistem içerisinde sana vermiştir. Olmasını istediğin iş için doğru adımları attığın takdirde zaten işin olacaktır. İşin olduktan sonrada şükredersin veya şükretmezsin vs.. sana kalmış. Müdahale etmeye gerek duyulmayacak mükemmellikte nedenler üzerine bir sistem yaratılmış ve herşey bu sistemde var hemde herşey.
    Bir Garip Yolcu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 9

Mesaj tarafından Bir Garip Yolcu Çarş. Mart 05, 2014 5:16 pm

Tanrı her şeyi zıddıyla yaratmıştır ve seçimi bize bırakmıştır. İyilik ve kötülüğü de...
    niggabaris
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından niggabaris C.tesi Mayıs 31, 2014 8:15 pm

Benim görüşüme göre tanrı bizi yaratırken öylesine değilde iyiyi ve kötüyü görebilmek için yarattı herkese düşünüp hareket edebilmek için beyin vermiş sonuçta. Tecavüz edenin de beyni var ama o kötülüğü seçmiş. Bu tür olayları engellememesinin sebebi bence bu,tecavüze uğrayanda acı çekiyor ama denge için böyle olmalı. ben bunun iyi bir şey olduğunu söylemiyorum tabi ki ama hayat böyle işte bu yüzden kendi irademizi kontrol edebilmeli ve iyi şeyler hissedip yapmalıyız.

Yine benim görüşüme göre her şeyi kendi içinde tanrıya aktarabilirsin. Ben onu içimde hissediyorum ve isteğimi anlatıyorum. Bazen bunu sesli şekilde yaptığımda oluyor.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 4:25 pm