www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

İslamiyetten Tanrıya Dönüş

alperkara
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 12

İslamiyetten Tanrıya Dönüş Empty İslamiyetten Tanrıya Dönüş

Mesaj tarafından alperkara Perş. Eyl. 26, 2013 7:21 pm

Bir gün dayım Turan Dursunun meşhur kitabını getirdi. Okudum ve dinden döndüm. Sonra çok pişman oldum keşke dedim dilim dilim doğransaydım. Sonra tövbe ettim ve dinimi öğrenmeye başladım. Sonra "elfaz-ı küfür" meselsini gördüm. Bazı sözleri söyleyenlerin kafir olacağı belirtiliyordu. O "bazı sözleri" annem babam arkadaşlarım da kullanıyordu. Çok tedirgin oluyordum. Obsesif hastası olduğum için de sürekli annemin babamın söylediklerini not edip diyanete ve bir kaç siteye soruyordum. Onlarca soru sordum. Tedavim başladıktan sonra iç hesaplaşmam ile şu an islamiyetten kopmaktayım. Ama yeterli delil göremiyorum. Bir yandan cehennemden korkuyorum. Açıkçası sonsuza kadar yanmaktan. Ve ailemi de sözlerinden dolayı düzeltmek istiyorum ama kendim deizme yöneldim. Bana deizmin doğru yol olduğunu kuranın yalan olduğunu açıklayabilir misiniz ? Düşünenlere teşekkür ederim.
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 52

İslamiyetten Tanrıya Dönüş Empty Geri: İslamiyetten Tanrıya Dönüş

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Perş. Eyl. 26, 2013 11:54 pm

Çözmeniz gereken şey "korku"
    İslamiyetde korku yoluyla,islamiyetten çıkmaları engellemek istiyor.
    Oturun korktuğunuz herşeyi düşünün.Ve neden korkuyorumki deyin sonunda.
    Cenneti tanrı yaratmışdır ama
    Cehennemi insanlar yaratmışdır.
    Yani cehennem diye bir şey yok.
    silver surfer
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından silver surfer Paz Ekim 20, 2013 11:03 am

Bosuna korkmana luzum yok. Cevresel etmenlerin beyninde yarattigi sartlanmisliktan kaynakli korkun, yani gercek degil.

1.si herhangi bir inanisin nasil ortaya ciktigini, ya da sana anlatilanlarin gercek olup olmadiklarini bilmiyorsun. Bilmene de olanak yok. 2. si ise, su anda var oldugunu sandigin gercekler, dis dunyadan kulagina nufuz eden sozlerin beyninde yarattigi imajinasyon, ve senin de -bilgin dahilinde- buna verdigin tepkiden otesi degil.

Sana sunu hatirlatmakta fayda goruyorum; bu gezegende 3.500.000.000 yildir hayat, 2.500.000 yildir insanimsilar, 500.000 yildir insan diye tabir ettigimiz canlilar, 200.000 yildir sosyallesen insanlar, 10.000 yildir uygarliklar, 3000 yildir ulkeler, 50 yildir da global bilinc var. Insanlar gezegenin her yerinde yasadi ve yasiyor ve arastiracak olursan, her donemde her bolgede her turlu inanc her zaman oldu. Kisacasi dogru inanc diye birsey yok, cunku adi ustunde -inanc-. Elinde ise tutunabilecegin 3 adet gercek var: mantik, felsefe ve bilim.

Senin, bu gezegende dogmus bir varlik olarak sorumlu oldugun - kendi zihnin, adalet idragin ve mevzulara karsi mantiksal yaklasimin.

Ornegin, islam dedin. Gercek mi degil mi?

Yapman gereken nedir bu konuda? Somut bir sonuc istiyorsan? Dogru yaklasim nedir yani? Fundamentalist insanlari dinleyip her dediklerinin dogru olduguna inanmak mi, yoksa eldeki verilere odaklanip, bunlari derin bir felsefi suzgecten gecirip en mantikli sonuca ulasmak mi? Bana sorarsan 2.si. Ama kimilerine sorsan "biz herseyi aklimizla kavrayamayiz, hoca bilir, haci bilir" seklinde cevaplar alabilmektesin. Fakat bu insanlar oldugu yerde kalacaklar, sorgulamaktan korkmayan ve gercegi arayan insanlar ise surekli ilerleyecekler, bu da gordugun evrenin bir kalitesidir. Oncelikle hic bir insanin senden ustun olmadigi gercegini idrak et. Bilgi oradadir ve isteyen herkes gidip alabilir. Fakat aldigin seyin aktuel bilgi oldugundan emin olmak icin, mantigin seni yonlendirsin - korkularin degil. Ve en onemlisi, daima detayci ol. Hersey detaylardadir ASLA SIG OLMA, INEBILDIGIN EN DERIN YERLERE IN cunku gerceklere baska turlu ulasamazsin. Mesela belli bir inanctan mi bahsediyorsun? Tum ogeleri tek tek ele al, neymis bu cennet cehennem, nereden geliyor bu sozcukler anlayislari zamanla nasil degismis? Deyimler, anlatilar hangi dillere hangi kulturlere ait, zamanla gecirdikleri evrimin niteligi ve sonuclari nedir? vs.vs.vs.vs.vs.vs.  

Herhangi bir inanc konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsan sayet, once bu inanca sahip insanlarin kimler olduklarini ve nereden geldiklerini arastir. Daha sonra bu inancin nasil ortaya ciktiginin, ve gunumuze ne sekilde geldiginin koklerine in.
    Ve bir inanci (ornegin, islam) o inanca sahip sakalli takkeli insanlardan ogrenmek yerine, tarihsel verilere yonelip edindigin bilgileri mantik cercevesinden gecirmen gerekir. Ve bu inanclara sahip insanlarin kimler olduklarini, ve kimlerin bu inanclara sahip olmadiklarini gozlemle ve sebeplerini dusun. Tum bunlari yaparken atmosferin disina cikip gezegeni Superman gibi -TEK BASINA- tepeden gormende fayda var tabi ki, ne demek istedigimi anladiysan sayet :)Cunku -kalabalik- henuz mental olarak toy oldugun icin seni yaniltabilir. Oysa 100 milyon insanin yanilip 1 insanin dogruyu soyledigi gunlere sahitlik etmistir bu gezegen, bunu unutmamalisin. Mental izolasyon kritik bir nokta, ve bilgiyi nereden aldigin da cok onemli. Bunlara bizatihi dikkat etmen ve ozen gostermen gerekiyor.

Kisaca, saglam idrak kabiliyeti ve mantik seni devraldigi zaman korkacak birsey olmadigini anladiginda yepyeni bir sayfa acmis olacagini simdiden garanti edebilirim. Umarim bu surec senin icin problemsiz gecer.

silver surfer
    ramiz
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 6

Mesaj tarafından ramiz Paz Kas. 03, 2013 6:20 pm

Ornegin, islam dedin. Gercek mi degil mi? silver surfer

İslamdan kasıt nedir?

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 4:17 pm