www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri...

Tanrınınkulu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 11

Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri... Empty Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri...

Mesaj tarafından Tanrınınkulu Cuma Ağus. 17, 2012 9:23 pm

Merhaba, klasik muhafazakar bir çevrede büyüdüm. İslam başta olmak üzere pekçok inanç hakkında objektif bilgim vardır.

Aşağıda yazdıklarım inançlarım ve kendimce mantıklı bulduğum yorumlarımdır.

Önce İslam ve iman kelimesini farklı yorumlayanlar olabiliyor. Benim iman tanımım Kurandaki Bakara 62 ve Maide 69'dur. Bence bir insan yaratıcıya ve ahirete inanıyorsa aslında o mümindir. Bunu Kurana göre yaşamak isteyen de Müslümandır. Bana göre taklitçi bir din anlayışıyla hiç sorgulamadan körükörüne tabi olmak, tanrıya ateizmden bile daha uzak olmaktır. En azından ateist bir sorgulama içindedir. Ya da inancıyla çelişmiyor en azından.

Kendisine Müslümanım diyen birisi ise Kurandaki bütün yasaklardan kaçınmalıdır ki çelişkiye düşmesin. Ama Müslüman olduğunu söyleyenlerin önemli bir bölümü çelişki içindedir. Çünkü hem sorgulanmamış bir inanç, hem Kurana bağlı olduğunu iddia etmek, hem de Kurana aykırı pekçok fiili işlemek gibi...

Benim inancım şudur:
    Tanrının olduğuna, onun adil olduğuna, hesap gününe inanırım. Ancak ben Tanrının insanları herhangi bir dine göre yargılayacağını düşünmüyorum. Ayrıca dünya üzerindeki adaletsizliğin de reenkarnasyon ile yorumlanabileceğini de düşünüyorum.

Bir insan düşünün 20 yaşına kadar yaşamış. O 20 yıl yaşarken, diğeri 80 yıl yaşıyor. 20 yıl yaşayan ergenlik çağını geçmiş ama daha çok gençte olsa eğer iman etmediyse sonsuza kadar yanarken, 80 yıl yaşayan 79 yaşında dine girse kurtuluyor. Bilgiye ulaşmada, ruhsal bakımdan ve aynı şartlara eşit uzaklıkta olmak bakımından adalet yok. Zaten ateizmde bu nedenleri sorgular. Tanrı varsa neden adaletsizlik var o zaman derler.

Ben Tanrının her insana eşit bir ömür verdiğini düşünüyorum. Bu hayat sınavında sınavı erken bitiren en başarılı kuldur ve tanrıya en yakındır. O kişi bir daha dünyaya gönderilmez. Sınavı geçemeyenler süresini doldurana kadar yeniden dünyaya gelebilir. Yoksa nasıl açıklayacağız? Eğer tek bir sınav varsa, bu sınavda herkese farklı sorular soruluyorsa (zenginlik, fakirlik, engellilik, küçük yaşta ölme) adalet ne kadar olabilir?

Ahiret olayını da incelersek, kendisine inanmadı diye sonsuza kadar azap içinde bırakan bir tanrıyı düşünemiyorum. Bundan gaye nedir? Cehennem bana göre zorunlu bir terbiye yurdudur. Çok sıkıntılı bir terbiye yurdudur. Mahiyetini ise hiçbirimiz bilemeyiz. Tanrının rahmet yurdu (cennet diyelim) adalet için zaten herkese aynı ödülü vermez. Hiç gazaba uğramayan bir kul ile zorunlu terbiyeden sonra rahmete kavuşanın aynı derecede olması da zaten adalete aykırıdır.

Eğer derseniz ki

1- Tanrı ödül vermek zorunda mı? Benim inancıma göre zorunlu değil ama lütufkar kesinlikle... Diyelim ki bizi yok etti. O zaman neden bilinç verdi (ruha inanan biri olarak) neden ruh verdi? gibi çok çeşitli sorular üretilebilir.

2- Tanrı kendisine inanmayanları da bir gün rahmete kavuşturmak zorunda mı? Herkes rahmete kavuşsa imanın ne önemi var?

Tanrının en sevdiği kullarından olamamak, en sevdiği kullarına imrenmek ve onların derecelerinden uzak kalmak zaten bir çeşit azap verir insana. Bu durumda iman eden Tanrıya daha yakın olur ve imanın önemi belirir. Ayrıca 100 alan çalışkan bir öğrenci öğretmenin gözdesidir. Ama öğretmen bütünlemelerde süründürdüğü bir öğrenciyi de eninde sonunda dersten geçirirse, bu o öğrencinin başarısını değil öğretmenin merhametini gösterir. Tanrıyı da öyle düşünüyorum.

çoksıradan
    çoksıradan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 16

Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri... Empty Geri: Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri...

Mesaj tarafından çoksıradan Cuma Ağus. 24, 2012 11:17 pm

Yazdıklarının çoğu bence gerçekten mantıklı, hatta doğru. Ancak ceza & ödül kısmına gelinde ben cennetin de cehennemin de dünyada olduğunu düşünmekteyim. Senin de bahsettiğin bu dünyadaki adaletsizlikler ve zorunlu bir terbiye için gazaba uğramak bence cehennemin ta kendisidir. Onun dışında Tanrı hiçbir şeye müdahale etmez, her şey aklımızın elindedir. Cennet ise ruhun geldiği yere, bütününe, yani evren Tanrı'ya kavuşmasıdır ki burada pan-enteizm ile pandeizm felsefeleri devreye girer.
    Tanrınınkulu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 11

Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri... Empty Geri: Tanrıya ve Ahirete inanan, reenkarnasyonu da mantıklı bulan biri...

Mesaj tarafından Tanrınınkulu Paz Ağus. 26, 2012 7:09 pm

çoksıradan demiş ki:Yazdıklarının çoğu bence gerçekten mantıklı, hatta doğru. Ancak ceza & ödül kısmına gelinde ben cennetin de cehennemin de dünyada olduğunu düşünmekteyim. Senin de bahsettiğin bu dünyadaki adaletsizlikler ve zorunlu bir terbiye için gazaba uğramak bence cehennemin ta kendisidir. Onun dışında Tanrı hiçbir şeye müdahale etmez, her şey aklımızın elindedir. Cennet ise ruhun geldiği yere, bütününe, yani evren Tanrı'ya kavuşmasıdır ki burada pan-enteizm ile pandeizm felsefeleri devreye girer.

Eğer Tanrı varsa neden cennet-cehennem olmasın? Ya da cennet-cehennemi niye dünyayla sınırlıyoruz? Evrenin sadece yüzde 1 i çözülmüştür. Cennet-cehennem bu evren içindedir ama dünya dışında olduğunu düşünüyorum.
    çoksıradan
    çoksıradan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 6

Mesaj tarafından çoksıradan Perş. Ağus. 30, 2012 8:02 pm

Adını hatırlayamadığım bir yazar "belki de dünya, başka bir gezegenin cehennemidir" demişti ona benzedi senin fikrin de. Cennet cehennemi dünyayla sınırlamak değil bu, sadece dünyada olduklarını ve bilinen cennet-cehennem kavramlarının da sembolik olduğunu düşünüyorum.
    Opeth
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4

Mesaj tarafından Opeth Salı Ağus. 13, 2013 1:43 am

Daha evrende keşfedilmemiş yerler var iken Cennet - Cehennem'i sadece dünyaya ait bir şey olarak görmekte garip gelebilir.. Evet ben de sen gibi bir Cennet - Cehennem olabileceğini düşünüyorum fakat bunu başka bir dünyada - gezegende - yerde vs. olabilmesi ihtimali daha büyüktür bence..

Aynı şekilde ben de Tanrının merhametli ve gerçekten adil olabileceğini de düşünüyorum..
    dj_psk
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından dj_psk Çarş. Şub. 19, 2014 9:56 pm

Her şey gerçek olabilir veya olmayabilir. Bu tip konularda sürekli bir ispat noktasına gelinme gibi bir problem var. Dinlerde veya inanç felsefelerinde ispat yoktur, inanırsınız (herhangi bir doğruya) yada inanmazsınız. Sen inanıyorsun ve açık açık tanrıdan da çekiniyorsun. O zaman inan gitsin.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 4:32 am