www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

Dua eder misiniz?

BsrBzts
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 7
    Katkı Puanı : 27

Dua eder misiniz? Empty Dua eder misiniz?

Mesaj tarafından BsrBzts Perş. Nis. 07, 2016 11:34 pm

Bende çoğunuz gibi müslüman olarak yetiştirildim.Ama uzun zamandır dini sorguluyorum ve Deizm en mantıklı düşünce gibi geldi.Cevabını bulamadığım bir soru sormak istiyorum.Sizler dua eder misiniz?
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Dua eder misiniz? Empty Geri: Dua eder misiniz?

Mesaj tarafından dide Salı Nis. 12, 2016 3:38 am

dua etmek bir insanın, tanrıdan milyarca insanın arasından  kendisine ayrıcalık yapılmasını istemesidir. bunu istemek sizce çok bencilce değil mi, verilenden fazlasını istemek için ne gibi bir sebep var, diğer insanlardan ne gibi bir ayrıcalık var. yok eğer ben çok acizim benden çok daha iyi şartlarda olan insanların durumunda olmayı istiyorum denilirse bu seferde bu kadar adaletsizliğin olduğu bir dünyada dua edilen tanrının dua edilebilirliği de soru işareti olur.

dünya dua edecek kadar adil bir yer değil, yani basit bir şey için duanın kabul olduğunu düşünüyorken diğer başka bir yerde bir çocuk tecavüze uğruyor olabilir ya da depremde sakat kalabilir. insan dua edecek kadar kusursuz değil ve tanrı istek-cevap şeklinde çalışacak  insan karakterinde bir varlık hiç değil, olmamalı.

dua insanın kendini aciz hissetmesi sonucu kendisinden daha büyük bir güce sığınma isteğidir. normaldir. bir nevi meditasyondur. bunların doğrultusunda sorunuza gelecek olursam, dua ettiğini söyleyen deistler vardır ama deizm düşüncesinde dua yoktur. bir şeyleri eksik yapmış gibi talebe göre sürekli insanlara müdahele eden tanrı fikri teist düşünceye aittir. fakat dua etmek istiyorsanız edersiniz. kalıplara, tanımlara bağlı kalmak mecbur değil sonuçta.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 12:31 am