www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan

Devil_Hunter
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 7

Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan Empty Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan

Mesaj tarafından Devil_Hunter Ptsi Ağus. 30, 2010 2:16 am

Yeni bir deist olarak inancımı sizlerle paylaşmak isterim.

Ben de Tanrı'nın ne olduğuyla ilgili düşüncelerimi yazmak istedim.
    Var mı,yok mu?Yapısı ne olabilir?İnsanlarla ilgileniyor mu,herhangi bir insan aracılığıyla insanlara mesajlarını iletti mi?

Bu sorular hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir Tanrı Var mı?
    Ben kesinlikle olduğunu düşünüyorum.Ve mutlaka var.Bu düşüncemin kesin olduğunu söylemem,yok diyenlerin düşüncelerini yoksayıp,körü körüne kendi inancımı filan savunmayı planladığımdan değil.Tanrı var, çünkü bizler varız,varlık var.Nereden geldiğimizi bir düşününce,bizim var olmamızı sağlayan bir kaynak olduğu sonucuna varıyorum.

Bir dindara nereden geldik diye sorarsanız,bizi tanrı yarattı cevabını alırsınız.Ve arkasından onu kim yarattı diye soran dinsiz birinin sesini duyabilirsiniz.
    Cevap:O hep vardı şeklinde olur.
    Evet dindarın bu cevabına katılıyorum.Var olmamızı sağlayan kaynak herneyse,O'nun başlangıcı olamaz,O başlangıçsız var olmak zorunda.Aksi takdirde O'nunda var olmasını sağlayan bir kaynak var demektir.Kısacası şu ki;başlangıcı olanın,oluşumunu sağlayacak elementleri içeren bir kaynak olmak zorundadır.

Bir de şöyle değerlendirelim:
    Beni yaratan var,O'nu yaratan var,O'nun yaratıcısını yaratan var,O'nunda,O'nunda,O'nunda,O'nunda,O'nunda yaratıcısını yaratanlar var....

Bu yaratanlar topluluğu böyle uzar gider,başlangıcı olmayana gelene dek.Bu yaratanlar listesi gerçek kaynağa gelince durabilir ancak,O'ndan geriye gidemez.O kaynağın başlangıcı yoktur ve o bütün varlığın başlangıcıdır.Dinlerdeki Tanrı inancı bu yönüyle mantıklı:

Tanrı hep vardı,başlangıcı yok sonu da yok,bütün varlığı oluşturan O oldu.

Ateizm'de Tanrı
    Anlam olarak Tanrı tanımazlık diye ifade edilse de,Tanrı'yı ateizm bile reddedemez!
    Aslında etmiyorlarda zaten.Onların inancına göre(evrim)yüzeysel olarak değerlendirirsek, bütün bu varlık,toz bulutunun oluşturduğu büyük patlamadan sonra ve Tanrı'nın etkisi olmaksızın milyarlarca yıl içerisinde bu patlamayla meydana geldi.Bu durumda kaynak,evreni oluşturan bu bulut olduğundan otomatikmen bu Tanrı olmuş oluyor.Çünkü ateizme göre de onun başlangıcı ve sonu yok.Eğer onunda bir başlangıcı varsa,o başlangıç kaynak olmuş ve Tanrı konumunda olur.

Kısacası elimizde 2 inanış var,biri Tanrı'nın şuurlu olduğu,ikincisi ise Tanrı'nın şuursuz olduğu ve tamamen tesadüflerle varlığı oluşturduğu inançlarıdır.Bence artık Tanrı var mı,yok mu diye tartışmayı bırakıp,Tanrı şuurlu mu,değil mi sorularını tartışmalıyız.

Bence şuurlu.

Yapısı Ne Olablir?
    Benim bu konu hakkında bir düşüncem var,ne kadar doğrudur bilemem.Benim düşünceme göre Tanrı:%100 saf,sonsuz,şekilsiz düşünce enerjisi!Evet Tanrı sonsuz bir enerji olmalı.Bunun düşünce enerjisi olduğunu,insana bakarak söyleyebiliyorum.
    Şöyle bir baktığımızda:

1.Düşünce enerjidir.Görünmez olmasına rağmen fiziki maddelere de etki edebilir.
    2.İnsanın düşünce gücü yeterli olduğunda ele,kola bile gerek olmaz,her işini düşünerek halledebilir.
    3.Gözleri bağlı olduğu halde,sanki açık gibi etraflarını görebilen insanlar var.Dolayısıyla görmek için gözlere gerek yoktur,düşünce enerjimizle görebiliriz,aynı şey kulaklar ve diğer organlar için de geçerlidir.
    4.Düşüncelerini yeterince güçlendirdiklerinde geleceği görebilen insanlar vardır.
    5.İnsanları iyileştirme yeteneği kazanabilir insan düşünce enerjisini güçlendirdiğinde.
    6.Uçabilen insanlar dahi vardır.

Bu liste uzar gider.Bu olaylar gösteriyorki,düşünce enerjilerini geliştirebilen insanlar,insanüstü yetenekleri kazanabiliyorlar,tıpkı Tanrı gibi.Düşünce enerjisini Tanrı'yla ilişkilendirirsek:

1.Düzenlice yaratabilmek için,bir bilince sahibi olması gerekir,ki bu düşüncenin ta kendisidir,düşünce demek bilinç demektir.
    2.Sonsuz olabilmesi için,şekilsiz olması gerekir.
    3.Yaratmak için sonsuz gücünün olması gerekir,ki düşünce enerjidir,enerji güç demektir.
    4.Şekli olmadığı için,gözleride olamaz.Görebilmesi için en uygunu düşünce enerjisidir.Üstte de dediğim gibi,gözleri olmadan düşünce enerjileriyle gören insanlar bunun canlı kanıtlarıdır.
    5.Böyle sonsuz bir varlığın herşyden haberdar olması kaçınılmaz,geleceği mutlaka bilir.Yine geleceği görebilmesi için en uygunu düşünce enerjisidir ve düşünce güçleriyle geleceği görebilen insanlar bize bu görüşü kanıtlar.

Ben bunlardan yola çıkarak Tanrı'nın yapısının sonsuz düşünce enerjisi olduğu inancına daldım.Eğer Tanrı bilinçliyse,kesinlikle Tanrı'nın yapısı benim düşüncem gibi olabilir.

Ve İnsan
    İnsan aslında Tanrı'dır.Tanrı insanı kendi enerjisiyle yaratmıştır,yani dinlerin savunduğu''Tanrı'nın insanı kendi Ruh'undan yaratması'' masalını destekliyorum.İnsan Tanrı'dır çünkü,düşünebilir,düşünce enerjisiyle olağanüstü olabilir.İnsan geleceği görebilmek dahil birçok şeyi yapabilir.Düşünce enerjisni tam kapasitede kullanabilse,tam olarak Tanrı olabilir.Bence öyle bir güce ulaşırki,tek hareketiyle kainatı yokedebilir.

İnsanın Ruh'u Var mı?
    Ruh denilen şey benim inancıma göre düşünce enerjisidir,bilimsel metodlarla kanıtlanılabilir.Tabi biraz daha zamana ihtiyacı var bilim dünyasının.Düşüncenin enerji olması,insanın çift bedenli olduğu düşüncesini kuvvetlendiriyor bende.Bir düşününsene;insan fiziki bedeniyle yaptığı herşeyi,düşünce enerjisiyle de yapabiliyor.O halde fiziki bedene ihtiyacı var mı?Fiziki beden olmasa bu dünyada olamaz,veya reenkarnecilerin inancına göre Ruh'u dünyada bilinçsiz bir şekilde gezer.

Şöyle düşünürsek herşey ortaya çıkıyor:

Bir insanın öldüğünü,ve düşünce enerjisinin fiziki bedeninden çıkıp,diriykenki bilincinde dünyada olduğunu düşünelim.Çünkü hepiniz bilirsinizki,enerjiler yok olmazlar.Buna göre de insan öldüğünde,fizik bedeni yok olsa dahi,düşünce enerjisi asla yok olmaz.Zaten insan bilinci de o enerjidedir.Ve sonuç; bu düşünceye göre insan öldüğünde fizik bedeni yok olur ama enerji yok olmadığından,enerji olarak hayatını sürdürür.Dinler buna Ruh demişlerdir.

Tüm bunlar insanın çift bedenli olduğunun kanıtıdır.Çünkü insanın düşüncesi enerjidir, öldüğünde fizik bedeninden ayrışır,enerjiler yok olmazlar,bu da insan öldükten sonra yaşayacak demektir.

Bunun en büyük kanıtlarından biri şüphesiz Astral Seyehattir.

Tanrı İnsanlarla İlgileniyor mu?
    Cevap tabiki hayır.İlgilenseydi dünya çok daha güzel bir yer olurdu.Belki de merhameti yok,söylendiği kadar yüce olmadığı ise kesin.Hiçbir zaman din göndermedi.Sahtekarların masum insanları kandırabilmeleri,köşeyi dönebilmeleri için din masallarını uydurmalarına izin verdi.Eğer buna izin vermeseydi dünya bugün çok daha güzel bir halde olabilirdi.Daha gelişmiş,daha mutlu olabilirdi.Bu devri ise yaşanmaz kılan Tanrı hakkında hiç güzel söz söyleyemiycem,muhtemelen Hd Tvsinin karşısına geçmiş sevdiği filmleri izliyordur.yarattıkları hiç umrunda değil.
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan Empty Geri: Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan

Mesaj tarafından serhat_41 Ptsi Ağus. 30, 2010 8:21 am

uzayın başlangıcı veya bi sonu olmadığını kabul edebiliyorsak zamanında başlangıcı ve sonunun olmadığını düşünebiliriz.ben evreni yaratan bilinçli bir yaratıcı olduğunu pek düşünmüyorum, genelde dindar insanlar bunu kanıtlamak için dünyanın kusursuz düzenini örnek gösterirler oysaki evren denilen ihtimaller denizinde böyle bir düzenin hayat bulması pekte inanılmaz değil.
    ister dindar olalım yada olmayalım galiba herkeste bi yok olma korkusu var bu öyle bi duygu ki binyıllardır insanlar bu korkuyu yenebilmek için din tüccarlarına kul köle oluyor.
    ben ölümden sonra başka bi hayata kavuşacağıma pek inanmıyorum toprak olup börtü böceğe karışacağımı kabullendim varsada ben almiyim demem Very Happy
    Oliver
    Oliver
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 11

Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan Empty Geri: Benim İnancıma Göre Tanrı ve İnsan

Mesaj tarafından Oliver Salı Ağus. 31, 2010 12:06 pm

..Bizler, yani insanlar hiç bir zaman yaradanı, yaratıcı kudreti algılayamayız, bu asla mümküm değil, kesinliklede mümkün olmaz vede olamaz çünki nasıl düşünürsek düşünelim o yinede farklıdır, zira bırakın tanrıyı, bizler daha kendimizi bile tam algılamaktan ve kendimizi anlayabilmekten henüz aciziz sonuç itibariyle...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Salı Ağus. 31, 2010 4:15 pm

Devil_Hunter, paylaşımın çok güzel.
    Alıntı olduğunu belirtirsek daha iyi olur.

Yazar kendi zihninde bir tanrı oluşturmuş.
    Deizme yakın olmakla birlikte Ateist görüşü.
    Pek katıldığımı söyleyemem.
    Devil_Hunter
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 7

Mesaj tarafından Devil_Hunter Salı Ağus. 31, 2010 10:03 pm

serhat_41 demiş ki: uzayın başlangıcı veya bi sonu olmadığını kabul edebiliyorsak zamanında başlangıcı ve sonunun olmadığını düşünebiliriz.ben evreni yaratan bilinçli bir yaratıcı olduğunu pek düşünmüyorum, genelde dindar insanlar bunu kanıtlamak için dünyanın kusursuz düzenini örnek gösterirler oysaki evren denilen ihtimaller denizinde böyle bir düzenin hayat bulması pekte inanılmaz değil.
    ister dindar olalım yada olmayalım galiba herkeste bi yok olma korkusu var bu öyle bi duygu ki binyıllardır insanlar bu korkuyu yenebilmek için din tüccarlarına kul köle oluyor.
    ben ölümden sonra başka bi hayata kavuşacağıma pek inanmıyorum toprak olup börtü böceğe karışacağımı kabullendim varsada ben almiyim demem Very Happy

evet ben de öbür tarafa inanmam,bence ya insan ruhu spatyomda gezer,ya reenkarnasyon ihtimali vardır,ya da tamamen yok olur.ama cennet veya cehennem kesinlikle olamaz diye düşünüyorum.eğer cennet varsa bende isterim:D

Oliver demiş ki:
    ..Bizler, yani insanlar hiç bir zaman yaradanı, yaratıcı kudreti algılayamayız, bu asla mümküm değil, kesinliklede mümkün olmaz vede olamaz çünki nasıl düşünürsek düşünelim o yinede farklıdır, zira bırakın tanrıyı, bizler daha kendimizi bile tam algılamaktan ve kendimizi anlayabilmekten henüz aciziz sonuç itibariyle...

benim inancımın doğruluğunu da,yanlışlığını da kanıtlayamayız diye düşünüyorum.kimbilir belki de benim inandığım gibidir.

Uniak demiş ki:Devil_Hunter, paylaşımın çok güzel.
    Alıntı olduğunu belirtirsek daha iyi olur.

Yazar kendi zihninde bir tanrı oluşturmuş.
    Deizme yakın olmakla birlikte Ateist görüşü.
    Pek katıldığımı söyleyemem.

beğendiğine sevindim.yalnız alıntı değil,tamamen benim düşüncelerim.birkaç forumda daha paylaşmıştım.genelde üye olduğum tüm forumlarda paylaşırım dinlere karşı olan konularımı(gerekli olduğunu düşündüklerimi).bilirsin herkes inançlarını yaymak ister.

evet bence tanrı bu.
    aslına bakarsanız,varlığın başlangıçsız ve sonsuz bir kaynağı olduğu(tanrı) görüşü ateizm,deizm ve dinlerce ortak görüşlerdir.bilinçli mi,değil mi sorusu ise inanca dayalıdır.ben bilinçli olduğunu düşünüyorum.

orası okuyuculara kalmış.

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 7:46 am