www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+5
Dionysus
prens bismarck
kozmiksakaci
bazikortam
styks2
9 posters

Kafamdaki Deizm!

styks2
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22
    Katkı Puanı : 36

Kafamdaki Deizm! Empty Kafamdaki Deizm!

Mesaj tarafından styks2 Ptsi Ekim 25, 2010 9:49 pm

Deizm insanın mantığına dayanır.

Benim mantığıma göre deizm :

1-) Tanrı vardır ve tek'dir.Bunun kanıtı olarak doğanın düzenine bakmanız yeterlidir.
    2-) Din , zamanın en zeki ve uyanık insanların güçlenmesi ve zenginleşmesi için uydurulan bir palavradır.Bakınız eski zamanlara...ben peygamberim diyen biri bir anda kraldan daha önemli bir insan oluyor.
    3-) Tanrı Dünyaya ve insanlara müdahale etmez.Eğer etseydi dünya çok daha güzel olurdu.
    4-) Cennet - Cehennem yoktur fakat dünyada yaptıklarımızın karşılığını iyi veya kötü mutlaka alırız.
    5-) Ruh diye bir kavram yoktur. Duygusal olayları ruha dayandırırız. Mesela üzülmek...insan istemediği şeylere üzülür. Bu beyin tarafından gerçekleşir. Buna en açık örnek : 5 duyu organımızın merkezinin beyin olmasıdır.
    6-) Kutsal kitap diye birşey yoktur. Kendimi peygamber diye tanıtan düzenbazların kendi çıkarları doğrultusunda yazdığı bir çeşit kanundur.
    7-) Melek ve şeytan yoktur. İnsan herşeyi kendi iradesi ile yapar. Bunu açıklamama gerek yoktur herhalde.
    8-) Mucize diye birşey yoktur. Yaşanan her sıradışı olaya araştırmalar sonucu verilebilecek mantıklı bir cevap bulunabilir.
    9-) Kader kavramı yoktur! İnsanlar kendi kaderlerini iradesini kullanarak kendileri belirler.
    10-) İbadet diye birşey olmadı ve olmayacak. Tanrı söylenildiği kadar yüce ise bizim ibadetlerimizin Tanrıya ne gibi faydaları olabilir ki? Olsa olsa Bir insanın ibadeti iyi bir insan olmaktır.
    11-) Kıyamet yoktur. Evren sonsuzluktan gelip sonsuzluğa giden bir zaman dilimidir.

Saygılar. Styks.
    styks2
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22
    Katkı Puanı : 36

Kafamdaki Deizm! Empty Geri: Kafamdaki Deizm!

Mesaj tarafından styks2 Salı Ekim 26, 2010 9:15 pm

Benimle aynı fikirde olan arkadaşlar varmı acaba Smile
    bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Mesaj tarafından bazikortam Salı Ekim 26, 2010 9:25 pm

Şimdi Tanrıya inanmak burdan bizi din olarak ifade ettirecek olan.. Yalnız işte burda biz ne diyoruz biz Tanrıya güveniyoruz diyoruz..Güven ile inancın arasındaki farkları yazdık Tanrıya doğa üstü şeyler ile değil ,akıl ile irdeleyip inanıyoruz ki aklı neden olarak baz alıyoruz..
    kozmiksakaci
    kozmiksakaci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 27
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından kozmiksakaci Ptsi Ocak 03, 2011 1:02 am

bana göre tanrı bir kavram olarak var.teklik veya çokluk vermiyorum.teklik veya çokluk dısında kozmik bir varlıkta olabilir.yani tekte olmayabilir çokta.onun dısında ben öte aleme inanırım.ama cennet cehennem kavramına inanmam.seri katilide melek gibi insanı da öte alemde aynı şeylerle karsılasacak.cezalandırma yada ödüllendirme yok.orasıda fiziksel dünyamız gibi bir yaşam mekanı.bu sebeple ruha da inanırım ama din motifli bir ruh değil bu.
    prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 43

Mesaj tarafından prens bismarck Ptsi Ocak 03, 2011 1:38 am

styks2 demiş ki:Deizm insanın mantığına dayanır.

Benim mantığıma göre deizm :

1-) Tanrı vardır ve tek'dir.Bunun kanıtı olarak doğanın düzenine bakmanız yeterlidir.
    2-) Din , zamanın en zeki ve uyanık insanların güçlenmesi ve zenginleşmesi için uydurulan bir palavradır.Bakınız eski zamanlara...ben peygamberim diyen biri bir anda kraldan daha önemli bir insan oluyor.
    3-) Tanrı Dünyaya ve insanlara müdahale etmez.Eğer etseydi dünya çok daha güzel olurdu.
    4-) Cennet - Cehennem yoktur fakat dünyada yaptıklarımızın karşılığını iyi veya kötü mutlaka alırız.
    5-) Ruh diye bir kavram yoktur. Duygusal olayları ruha dayandırırız. Mesela üzülmek...insan istemediği şeylere üzülür. Bu beyin tarafından gerçekleşir. Buna en açık örnek : 5 duyu organımızın merkezinin beyin olmasıdır.
    6-) Kutsal kitap diye birşey yoktur. Kendimi peygamber diye tanıtan düzenbazların kendi çıkarları doğrultusunda yazdığı bir çeşit kanundur.
    7-) Melek ve şeytan yoktur. İnsan herşeyi kendi iradesi ile yapar. Bunu açıklamama gerek yoktur herhalde.
    8-) Mucize diye birşey yoktur. Yaşanan her sıradışı olaya araştırmalar sonucu verilebilecek mantıklı bir cevap bulunabilir.
    9-) Kader kavramı yoktur! İnsanlar kendi kaderlerini iradesini kullanarak kendileri belirler.
    10-) İbadet diye birşey olmadı ve olmayacak. Tanrı söylenildiği kadar yüce ise bizim ibadetlerimizin Tanrıya ne gibi faydaları olabilir ki? Olsa olsa Bir insanın ibadeti iyi bir insan olmaktır.
    11-) Kıyamet yoktur. Evren sonsuzluktan gelip sonsuzluğa giden bir zaman dilimidir.

Saygılar. Styks.

öncelikle güzel konulara deginmişsin ama konuda benim mantıgıma göre demişsin önce şuna bir açıklama getirelim bana göre diye bişey yoktur herşeyin bir cevabı olur 2*2:4 gibi bunun başka bir cevabı varmı yok gelelim saydıgın madderelere konun benim mantıgıma göre demişsin yanlış ona bakarsan bende derim benim mantıgıma görede şöyle yok böyle bu iş cıkmaza varır.

2 cisi bukadar madde saymışsın ama cümle cümle yazıp bırakmışsın hatta kendinde dedin herşeyin mantıklı bir cevabı vardır öylede felsefede mantık vardır bu maddeleri bana mantıklı bir şekil acarmısın yani tezini ispatlarmısın demesi kolay önemli olan ispatlamak....

lütfen beni yanlış anlama ama ben buraya deitzm araştırmaya geldim. böyle kısa cevaplar beni ikna etmiyor.
    Dionysus
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 5

Mesaj tarafından Dionysus Paz Tem. 10, 2011 7:45 pm

Deizmin özelliklerinden biri de "insanların ruhları ölümden sonra da vardır"dır.Sen bırak bunu benimsemeyi,direkt ruh yoktur demişsin.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Perş. Tem. 14, 2011 4:50 am

1. madde hariç tamamen katılıyorum size styks2 Smile
    dimension
    dimension
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 71
    Katkı Puanı : 104

Mesaj tarafından dimension Paz Tem. 17, 2011 5:15 pm

Kiyamet vardir. Dünya bir gün yasanmaz bir yer olacaktir, Tüm Canlilar yok olucaktir.
    Bir Göktasida Dünyayi parcalayabilir.
    Kiyamet son demektir. Very Happy
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 217
    Katkı Puanı : 279

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi C.tesi Tem. 30, 2011 5:59 pm

dimension demiş ki:11-) Kıyamet yoktur. Evren sonsuzluktan gelip sonsuzluğa giden bir zaman dilimidir.

Kiyamet vardir. Dünya bir gün yasanmaz bir yer olacaktir, Tüm Canlilar yok olucaktir.
    Bir Göktasida Dünyayi parcalayabilir.
    Kiyamet son demektir. Very Happy

Kiyamet son degil yeni bir baslangictir! Islam'daki Kiyamet Konusunu inanmayanlar Pek cok Kiyamet büyük ve kücük Alametler gerceklesmistir! Cogu Din bilim Adamlari Hz.Mehdi'nin gelmelerine beklemekdediler.

Gökyüzüne baktigimizda 1 Dakika sürmez Yildizlarin Kaydigini görürüz.
    Her yildiz gibi bir gün Bizim Günesimizde son bulacak ve Kayacak (Ölecek)

Bunu bilim Adamlari dahil söylüyor Günesin ömrü su ve su kadar diye su an ezberimde degil Televisionda Belgeselde izlemistim...

Kiyamet yok diyenlere daha iyi arastirsin
    Unch4rted
    Unch4rted
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 6

Mesaj tarafından Unch4rted Çarş. Ara. 28, 2011 4:47 am

5 ve 11. Maddelere katilmiyorum cunku dunya kaynaklari elbet tukenecektir. Diger arkadaslarimizinda dedigi gibi kiyamet son demektir ancak burada islamdaki kiyamet bizi alakadar etmez. Bizim inandigimiz kiyamet insanligin kendi kendine ve dunyaya verdigi zararlardan yok olmasidir.

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 6:23 am