www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu.

anteplee
    anteplee
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 12

Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu. Empty Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu.

Mesaj tarafından anteplee Ptsi Tem. 26, 2010 8:20 am

Yaşadığımız çevrelerde dini baskının boyutlarının ne kadar son zamanlarda arttığını görebiliyoruz.

Doğduğumuz günden itibaren dini Kuranı Kerimi bize aşılayan bir yığın insan topluluğun arasında yaşıyoruz.

Aslında bu iyi birşey. Şu anda din insanları yönetiyor. Onlara şeref haysiyet namus vicdan duyguları geliştiriyor.
    Kişiliğimizi oluşturmakta kısmen bize yardımcı.Benim açımdan dinin amaçları bu yönde.

Ancak Kuranı Kerimi çok fazla inceleyen birisi olarak içinde yazan pek çok surenin ayetin mucizevi olaylardan ibaret olduğudur. Yazıldığı dönemin koşullarınında ele alınarak Barış Ve Savaşın Olması gerektiğini Cihat çağrılarının yapılması gerektiğini yazar.

Bu günün dünyasındaysa bunları duymak işitmek beni sadece güldürür ve birazda düşündürür.

Baba tarafım muhavazakardır. Yani ümmetçi dediğimiz gericilerden. Annem tarafıysa dinine saygılı ancak dinden alabiliceklerini aldıktan sonra bunun üzerine ağırlığını koymayan bir aile.

Deist olmayı 16 yaşındayken kabullendim. Gerçektende o günden itibaren büyük bir değişimi yaşadığımı düşündüm.
    Kendimi daha mantıklı olarak görmeye başladım. Zihnim daha özgür. Duygularım ve davranışlarımda yanlış olduğunu düşündüğüm pek çok şeyde daha rahat hissetmeye başladım.

Ben dinden alabiliceğimi aldım. Ve şu an özgür bir düşünce sistemi geliştirdim kendimde.
    Yaşamımda deist olarak kattığım benimle düşünmeye çağırdığım ve kabul ettirdiğim kişilerin sayısı 11 e ulaştı.

Düşünmelerini tavsiye ettim. Arkadaş çevremde bana olan saygı her geçen gün arttı. Ama kimileri benimle polemik yaratmaya ve düşüncelerimi aşağılamaya kalktı. Önyargılarını kıramayan insanlarla tartıştım. Gırtlak gırtlağa geldiğim adamlarda oldu. Başta ümmetçi sülalem. Smile kendi ailemin bu kadar mantıksız olabiliceğini aklımın ucuna bile getiremezdim. PKK bir ümmetçiler gözümde 2. sırada yer almakta. Ülkenin içinde en büyük tehdit gericilerde ve muhafazakarlarda. Onların amacı osmanlıdan esinlenmek ve bütün islam alemini tek bir çatı altında birleştirip Cihata girmek.

Deist olan ne kadar insan varsa öncelikle tebrik ediyorum ve konuşmamı burda kesiyorum.
    Doğru olan tek şey deistliktir. Kendinizi ezdirmeyin. Ve münakaşalara girerken bilgi sahibi olun.İyi bir eleştirmen ayrıca iyi bir dinleyici olarak kalın. Dinin sadece insanlar tarafından yazılan ve 7 milyar insanı bir arada tutmaya yarayan korkunun egemen olduğu bir zincir olduğunu düşünün. Binevi herkez buna bağlı. Yanlız deistler bunlardan kaçıp sıyrılmayı başarabilen korkusuz olabilendir.
    Ration17
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 13
    Katkı Puanı : 25

Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu. Empty Geri: Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu.

Mesaj tarafından Ration17 Paz Ara. 04, 2011 7:15 pm

17 yaşındayım, sınıfta 3 kişiyiz deist olarak son arkadaş satanistti tedavi falan gördü sonra bende deizmi anlattım ona oda bize katıldı.

sınıftan bazı arkadaşlarada ben anlattım bu durumu bu tür konularda çok bilgiye sahip oldugumdan herkeze mantıklı geliyor anlattıklarım hristiyanlık yahudilik budizm gibi büyük dinleri ve dinsizliği içine alan tüm görüşleri detaylı araştırdım

ama bana kalırsa bu kadar düşman olma bu insanlara sonuçta onlarda bizim gibiler inandıkları bişey var ama ona tapınma yöntemleri belli radikal islamcılara bence karşıyım o ayrı ama diğer islamcılar bence iyi insanlar adam 4 tane kadınla evlenmiyorsa kadınları alt sınıf olarak görmüyorsa vsvsvsvs.. benim açımdan sorun yok
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu. Empty Geri: Din ve Deizm arasındaki Sıkı bağ - Ümmetçi insanların tutumu.

Mesaj tarafından Uniak Salı Ara. 06, 2011 2:10 am

Arkadaşlar aslında deizm'in "emr-i bil maruf, nehy-i anil münker"ini yaptığınızı tahmin ediyorum ki bu bence çok tehlikeli. Yani başka inançlara karşı savaş açmak.
    Ve kendi saflarınıza insan çekmeye çalışmak.
    Şahsi kanaatim hazır bulunuşluluğunuz açısından biraz erken olduğudur.
    SerseriSeyis
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 7

Mesaj tarafından SerseriSeyis Çarş. Nis. 11, 2012 10:39 pm

'Doğru olan tek yol deistliktir' düşüncesini çok yanlış buluyorum. doğru olan tek yol aklın, bilimin yoludur bu doğrultuda insan her neyi seçtiyse o onun için doğrudur.

Forum Saati Salı Mayıs 14, 2024 5:30 am