www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Deist tanrı modeli

Nocturne
    Nocturne
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Deist tanrı modeli Empty Deist tanrı modeli

Mesaj tarafından Nocturne Cuma Ağus. 09, 2013 11:38 pm

Merhaba arkadaşlar siteye bugün üye oldum.Aramızda evreni ve yaşamı benim gibi algılayanlar var mı diye,şüphe götürmez bir merak içindeyim.Kendimi bildim bileli deist görüşler benimsiyordum fakat bunu anlama zorunluluğu çeken toplumumuza anlatmaktan çekiniyordum.Lise günlerimde tanıştığım veya tanışma zorunluluğu çektiğim insanlarında sorgulama konusunda tarihsel bir içine kapalılık olduğunu gördüm.Lisede kültürel bir arkadaş ortamı yarattık ve tüm öğrencilerden bağımsız bir felsefe ortamı oluşturduk.Lise bitince kaybettiğim ortamı yakalama umuduyla bu sayfaya üye oldum.

Görüşlerime gelecek olursam;Tanrının varlığı konusunda yoğun bir inanışım var.Fakat Tanrının akıllı bir tanrı mı olduğu yoksa evrenin bu şekilde evrimleşmesini tetikleyen bir enerji mi olduğu konusunda ikilemler içindeyim.Yani tanrının varlığına inanmakta olup;Tanrının niteliği bakımından agnostik bir görüş benimsiyorum.Ahlaki açıdan inanışıma bakılırsa,dünyanın kutsal kitaplara ve din simsarlarına gerek olunmadan sevgi temeline oturtulması en doğru çözümdür.

Hepinizin gerek sosyal platformdan gerek tanışma bakımından bir dost kazandığınızı belirtmek ister saygılar dilerim.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Deist tanrı modeli Empty Geri: Deist tanrı modeli

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ağus. 10, 2013 5:32 pm

Aramıza hoşgeldin Nocture

Galiba üyelerin çoğunluğu da galiba senin gibi düşünüyor. Evren ile ilgili ikilem bende de var.
    Ahlak ise insanın yaradılışının gereği var. Dinler bunu yozlaştırsada.

Bir dost
    Karaaslan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 19
    Katkı Puanı : 47

Mesaj tarafından Karaaslan Salı Tem. 07, 2015 9:04 pm

Ben kendi inandığım Allahı tarif etmek istiyorum müsaadenizle.

Ben Allaha inanıyorum. Benim inandığım Allah evreni yarattı bu evrenin kanunlarını koydu ve bu evreni kendi yasasını işlemekte serbest bıraktı. Benim inandığım Allah kimseyle dağ başında konuşmadı ya da kimseyle alev alev yanan bir çalı eliyle seslenmedi kainattan başka birşey vahyetmedi kimseyi diğerlerinden daha özel olarak yaratmadı kimseyi vekil elçi resul peygamber olarak görevlendirmedi kimseye kitaplar şeriatlar indirmedi. Çünkü insanda akıl vardı ve bundan başka birşeye de ihtiyacı yoktu insanın.

Benim inandığım Allah adildir insanın yaptığına bakar söylediğine değil. Kimseyi sırf müslüman yada hristiyan yada herneyse bir dine mensup diye zalim yalancı müfteri her devrin adamı üç kagitci şerefsiz adamları cennete gondermez ya da dünyalar iyisi herkese faydası olan bir adamı sırf yanlış dine inandı yada hiçbir dine inanmadi diye ebedi cehenneme postalamaz. İyiler neye inanırlarsa inansinlar isterlerse hiçbirseye inanmasinlar cennete gidecekler kötüler ise ne kadar çok ibadet ederlerse etsinler cehenneme giderler. Benim inandığım Allah evreni ve canlıları kendisine tapsınlar diye asla yaratmamıştır hiçkimseden ibadet beklememistir kimsenin camide kılacağı namazına ya da kilisede yapacağı ayinine muhtaç değildir insanların cehennem korkusuyla kendisine göstereceği sahte saygıya Allahin zinhar ihtiyacı yoktur. Cennet cehennem dediysem yanlış anlamayın oralar hiçkimsenin hayvani zevklerinin tatmin edildiği ya da insanlık dışı bir vahşete tabi tutulduğu yerler değil cehennem daha çok bir iç hesaplaşma ve hatalarla yüzleşme cennet ise dertlerin bittiği acıların sona erdiği kesintisiz bir huzur mutluluk ve sükun halidir.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Eyl. 26, 2015 8:20 pm

Sevgili Karaaslan,
    Cennet ve cehennem ile ilgili olanı çık.
    Aynı fikirdeyiz.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 6:49 pm